Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Niekto v tom vidí umenie, iný zase odpadky!

Exponát pozostávajúci z prázdnych fliaš od vína a konfiet rozhádzaných po zemi vyhodili do koša!

Upratovači v múzeu súčasného umenia v meste Bolzano na severe Talianska omylom zahodili jeden z exponátov, ktorý si pomýlili s odpadkami, uviedlo cez víkend vedenie inštitúcie a zároveň prisľúbilo, že zmienenú inštaláciu rýchlo zreparuje.

Vyhodený exponát nazvaný "Kam pôjdeme dnes večer tancovať?" ("Dove andiamo a ballare questa sera?") bol prácou milánskeho umeleckého dua Goldschmied & Chiari, ktoré tvoria Sara Goldschmiedová a Eleonora Chiariová. Pozostával z viacerých prázdnych fliaš od vína a konfiet voľne rozhádzaných po zemi. Názov táto práca dostala po známom knižnom sprievodcovi talianskymi nočnými klubmi – napísanom v 80. rokoch Giannim De Michelisom, vtedajším talianskym ministrom zahraničných vecí – ktorý symbolizoval akýsi hedonizmus vtedajšej doby.

Pracovníci múzea Museion v Bolzane pritom exponát omylom upratali v sobotu po slávnostnom večierku, ktorý sa v inštitúcii konal predošlý večer pri príležitosti otvorenia výstavy. Múzeum v snahe o odľahčenie situácie udalosť na sociálnej sieti Facebook pripodobnilo k viacerým obdobným incidentom z minulosti, pri ktorých došlo k zničeniu diel takých známych umelcov akými boli napríklad Marcel Duchamp či Joseph Beuys.

Riaditeľka inštitúcie Letizia Ragagliová v rozhovore pre tamojší denník Alto Adige uviedla, že ako fľaše tak aj ďalší materiál, ktorý bol v inštalácii použitý sa dajú z odpadkov ešte zachrániť, pričom múzeum ich následne veľmi obozretne zreparuje s použitím fotografii samotnej inštalácie, vďaka čomu tú uvedie do pôvodného stavu.

Zdroj: teraz.sk

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.