Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Blázni, poviete si, keď si prečítate tento článok!

Na Harvardovej univerzite sa opäť odovzdávali bláznivé Ig-Nobelove ceny.

Michael Smit, absolvent Cornellovej univerzity, ktorý sa nechal 200-krát poštípať včelami, aby zistil, že najbolestivejšie je to v nosných dierkach, na hornej pere a pohlavnom úde, a skupina vedcov, ktorá dospela k záveru, že jeden muž môže byť otcom 888 detí, sú medzi tohtoročnými víťazmi 25. ročníka Ig-Nobelových cien.

Netradičné Nobelove ceny majú podľa svojho štatútu najprv pobaviť a potom sa má človek nad nimi zamyslieť. Víťazom ich odovzdali na Harvardovej univerzite skutoční laureáti Nobelových cien spoločne s finančnou odmenou: bankovkou v hodnote desať biliónov zimbabwianskych dolárov, čo je v prepočte niekoľko amerických dolárov.

Štípance po včelách aj na chúlostivých miestach

Smith sa podelil o cenu za fyziológiu a entomológiu s výpomocným profesorom Arizonskej univerzity Justinom Schmidtom, ktorý vymyslel stupnicu bolesti po uštipnutí hmyzom. Schmidt varoval pred uštipnutím tarantulou, ktoré je absolútne netoxické, ale vraj šialene bolí.

"Hučíme" všade na svete rovnako?

Ďalší víťaz, Mark Dingemanse s dvoma kolegami z Inštitútu Maxa Plancka pre psycholingvistiku v holandskom Nijmegene získal cenu za literatúru za zistenie, že zahučanie "hu" používajú takmer všetky jazyky vo svete vrátane málo známych, aby naznačili, že nerozumejú, ak všetko ostatné zlyhá.

Je možné, aby mal jeden muž 888 detí?

Dr. Elisabeth Oberzaucherová s kolegom z Viedenskej univerzity získali Ig-Nobelovu cenu za matematiku za vyrátanie, či mohol byť marocký sultán Múláj Ismáíl naozaj otcom 888 detí. Ismáíl počal tieto deti počas svojej približne 30-ročnej vlády, ktorá sa skončila v roku 1727. Vyzerá to nemožné, ale je to možné, ak mal sex denne. Autori štúdie vyrátali, že mohol mať toľko detí s najmenej 65 ženami, pričom v háreme ich mal 500.

Víťazi mali z Ig-Nobelových cien veľkú radosť. Autor stupnice bolesti po uštipnutí hmyzom Schmidt povedal za všetkých, že "tieto bláznivé veci niekedy umožnia preniknúť do podstaty veci".

Na udeľovaní Ig cien (z anglického slova ignoble – poklesnutý, prízemný) pred 1200-členným publikom sa z roka na rok zúčastňuje nielen čoraz viac laureátov, ale aj skutočných nositeľov Nobelovej ceny.

Zdroj: teraz.sk

Photo: mentalfloss.sk

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.