Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Vedci: Muži zakrývajú urážkami voči ženám vlastné zlyhanie!

Dvojica vedcov zisťovala, čo spúšťa sexistické správanie mužov.

Muži, ktorí urážajú ženy na internete, tak zakrývajú vlastné zlyhanie. Tvrdí to dvojica vedcov, ktorá sa zamerala na konkurenciu pohlaví, pričom ich cieľom bolo zistiť, čo spúšťa sexistické správanie a kto sú muži, ktorí sa k tomuto správaniu uchyľujú.

Michael Kasumovic z Univerzity v Novom Južnom Walese a Jeffrey Kuznekoff z Univerzity v Miami vychádzali z teórie, že sexizmus je reakciou voči ženám vstupujúcim do priestoru ovládaného mužmi. Táto hypotéza však podľa nich nevysvetľuje, prečo sa k sexizmu uchyľuje iba časť mužov. Definovali preto novú hypotézu, podľa ktorej sú voči ženám najnepriateľskejší tí muži, ktorí sú na spodku hierarchického rebríčka v danom priestore, a teda čelia najvyššiemu riziku straty svojho aktuálneho postavenia, ak doň vstúpi žena.

Za účelom testovania tejto teórie zapojili do online bojovej hry experimentálneho hráča, ktorý raz hovoril mužským a inokedy ženským hlasom. Následne výskumníci sledovali reakcie ostatných nič netušiacich spoluhráčov. "Menej zruční hráči boli viac nepriateľskí voči hráčovi, keď používal ženský hlas, najmä ak mal slabý výkon," napísali vedci v štúdii. "Naopak, slabší hráči sa v podobnej situácii správali slušnejšie voči hráčovi s mužským hlasom," uviedli, pričom zároveň upozornili, že čím horší experimentálny hráč s ženským hlasom bol, tým boli urážky extrémnejšie, hoci nie explicitne sexistické. Naopak, lepší hráči boli voči experimentálnemu hráčovi so ženským hlasom pozitívnejší, ako keď používal mužský hlas.

Podľa vedcov je dôvodom to, že zručnejší hráči sa nemusia obávať hierarchickej reorganizácie, a takýmto spôsobom chcú podporiť a získať pozornosť hráčky. Správanie slabších hráčov však potvrdilo tvrdenia, že svojou agresivitou zakrývajú svoje problémy. Ako vysvetlili výskumníci, cieľom nepriateľských komentárov mužov s nízkym postavením je dosiahnutie odchodu žien z ich priestoru a forma zakrytia vlastného slabého výkonu.

Zdroj: SITA

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.