Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Jún bol najsuchší za posledných 115 rokov!

Nedostatok zrážok sme mali najmä na západe Slovenska vrátane celého Záhoria.

Úhrn tohtoročných zrážok za jún bol na niektorých miestach Slovenska najnižší od začiatku 20. storočia, to znamená za posledných 115 rokov!

Na svojej stránke to uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Kompletná databáza zrážok pre Slovensko sa vypracováva až od roku 1981.

Z kompletných výsledkov za jún vyplýva, že hodnoty zrážok boli najnižšie od tohto roku na všetkých zrážkomerných staniciach na Slovensku. Nedostatok zrážok sa najextrémnejšie prejavil na krajnom západe Slovenska vrátane celého Záhoria. Sucho pokračuje na Slovensku aj v júli, meteorológovia však zatiaľ ešte úhrny zrážok nevyhodnotili.

SHMÚ konštatuje, že "kombinácia prevažne slnečného a horúceho počasia s nedostatkom atmosférických zrážok spôsobila sucho, ktoré nemá iba regionálny charakter". Napríklad v Nemecku súčasné sucho označujú za najhoršie za posledných 40 rokov. Jeho dôsledky sa už prejavujú okrem iného aj na hladinách a prietokoch niektorých tamojších riek. Mimoriadne až extrémne sucho má negatívny dopad aj na poľnohospodárstvo a vodohospodárstvo.

Zdroj: SITA

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.