Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Antidepresívum v bylinke!

Najznámejšia bylinka z radu antidepresív je Ľubovník bodkovaný.

Letný vzduch nemusí byť automaticky balzamom na dušu

Je všeobecne známe, že depresiami trpia viac ženy ako muži. A v letnom období za ne môže aj nedostatok tekutín. Okrem toho, ročné obdobie si nevyberá a problémy, ktoré treba riešiť, človeku na nálade určite nepridajú. Kde nepomáhajú povzbudivé myšlienky a slová, tam môže byť užitočná príroda.

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je vysoká bylinka so žltými kvetmi, ktoré obsahujú červenú šťavu – farbivo, jej identifikačný znak. Nachádza sa na slnečných stráňach. Ľubovník pomáha pri depresii mierneho až stredného stupňa, v stredoveku sa dokonca podával ako liek proti melanchólii.

Na stavy úzkosti sa odporúča vypiť dvakrát denne čaj z Ľubovníka (2 x 250 ml). Nápomocný je aj pri bolestiach trojklanného nervu, ale aj zdurených lymfatických uzlinách či pri poruchách reči, najmä pri zajakávaní.

Za pozitívne účinky tejto byliny je zodpovedná látka hypericin. Okrem nej obsahuje aj zložky, ktoré pôsobia protivírusovo a flanoidy, látky, ktoré posilňujú imunitu. Vírusy, baktérie, plesne – proti nim je Ľubovník bodkovaný veľmi účinný. Lieči tiež chorú pečeň, žlčník, pomáha pri žalúdočných vredoch a nemenej pri problémoch s močovými cestami.

Čaj z Ľubovníka bodkovaného:

Čaj sa pripravuje výlučne z kvetov bylinky. Jednu čajovú lyžičku kvetov je potrebné zaliať 250 ml horúcej vody. Pije sa ešte za horúca.

Zdroj: KAMzaKRASOU.sk

Photo: bylinky.sk; naturespot.org.uk

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.