Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

1,2,3,4,5. Každý piaty Slovák je závislý od…

Čo majú spoločné počítač, internet a mobilný telefón?

Slováci sa bez počítačov, internetu alebo mobilu nedokážu zaobísť. Ako ukázal celoslovenský prieskum Inštitútu pre verejné otázky (IVO), každý piaty Slovák je závislý od počítača a internetu.

Bez mobilu alebo smartfónu by nedokázalo vydržať ani jeden deň 36% opýtaných, bez notebookov, tabletov či internetu 21%! Moderná technika ohrozuje najviac mladých ľudí od 14 do 34 rokov – študentov, vysokoškolsky vzdelaných podnikateľov a ľudí, ktorí sa živia duševnou, nie manuálnou prácou.

Rôzne symptómy závislosti si podľa prieskumu všimlo na svojich príbuzných, známych či kamarátoch 35% respondentov. Závislí napríklad zabúdajú jesť a piť, často ich bolí hlava, nemôžu dobre spať alebo si nestíhajú plniť svoje povinnosti. Zistenia tiež ukázali, že závislosť začína byť celospoločenským problémom, čo je vidieť najmä v náraste intenzity využívania internetu.

V roku 2013 využívalo internet intenzívne, a teda denne, 31% ľudí nad 14 rokov, dnes je to až 49%. Bežne strávený čas na internete je jedna až dve hodiny, no závislí ľudia na ňom denne trávia viac ako tri hodiny.

Dôležitosť moderných technológií si začínajú uvedomovať aj skupiny, ktoré patrili dlhodobo k "digitálne zaostávajúcim“, ako napríklad generácia štyridsiatnikov, päťdesiatnikov alebo obyvatelia vidieka. Pozitívne zmeny vidno najmä v postoji ľudí k nakupovaniu cez internet, k internetbankingu či k inzerovaniu, ako aj ku komunikácii s inštitúciami a úradmi.

Zdroj: SITA

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.