Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Víkendové kolapsy: V nedeľu ich bolo menej ako v sobotu!

V sobotu nahlásili Záchrannej zdravotnej službe 136 kolapsov. V nedeľu 128.

V uplynulú nedeľu nahlásili Záchrannej zdravotnej službe 128 kolapsov na území Slovenska, čo je o osem menej ako v sobotu.

Ako pre agentúru SITA povedal Boris Chmel z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby, najviac, 25 ľudí, skolabovalo v nedeľu v Prešovskom kraji, 24 v Košickom kraji a najmenej, teda 11, ich včera bolo v Banskobystrickom kraji.

V sobotu na Slovensku nahlásili Záchrannej zdravotnej službe spolu 136 kolapsov, najviac ľudí pritom skolabovalo v Košickom a Prešovskom kraji, najmenej v kraji Trnavskom.

Počas horúčav by mali ľudia dbať na pitný režim a neprepínať svoje sily. Slnku sa treba vyhnúť najmä v poludňajších hodinách, kedy je najsilnejšie.

Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napr. klimatizovaného prostredia do tepla. Telo môže dostať tzv. teplotný šok. Veľmi dôležité je piť pravidelne a v dostatočnom množstve, nie vypiť naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa. Vyhýbať sa treba alkoholu.

Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodné uložiť ho, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním. Taktiež nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť mu telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu.

Zdroj: SITA

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.