Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Japonsko: Oplakávajú mačku, ktorá bola známa ako prednostka stanice!

Mačka známa ako Tama sa dožila 16 rokov.

Tama vyrastala spolu s ďalšími mačiatkami v blízkosti železničnej stanice, kde ich kŕmili cestujúci aj personál. Tama bola povestná svojím "hliadkovaním" pri trati a prebehovaním cez koľajnice, takže ju vyhlásili za prednostku železničnej stanice v Kišigawe. Spomínaná dedinka pritom leží na trati, ktorej hrozil zánik – posledný "ľudský" zamestnanec na stanici pracoval do apríla 2006. Trať sa však práve vďaka Taminej popularite podarilo zachovať.

Podľa zverejnenej štúdie len v roku 2007 vzrástol počet cestujúcich na trati vďaka Tame o 55-tisíc. Prínos mačky pre miestnu ekonomiku sa odhaduje na 1,1 miliardy jenov, uviedol dnes Micunobu Kodžima, riaditeľ železničnej spoločnosti Wakayama Electric.

Tame po skone udelilo vedenie Wakayama Electric titul "čestná večná prednostka stanice". V "pozemskej" funkcii Tamu vystrieda mačka menom Nitama, ktorá už prechádza výcvikom. Posledná rozlúčka s mačkou-prednostkou sa konala uplynulú nedeľu v areáli železničnej stanice. Pohrebný obrad bol šintoistický a Tama sa vďaka nemu stala bohyňou. Pohrební hostia priniesli pre Tamu ako dary najrôznejšie druhy ovocia a zeleniny, ako aj kvety, konzervy s tuniakom a ďalšie darčeky. Mačku pochovajú v júli v blízkosti neďalekej svätyne venovanej mačacím božstvám.

Zdroj: SITA

Photo: thisjapaneselife.org

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.