Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Posledné zbohom pre Ladislava Chudíka v piatok v SND!

Divadelný, filmový herec a ponovembrový politik Ladislav Chudík zomrel v pondelok popoludní v Bratislave vo veku úctyhodných 91 rokov.

Posledná rozlúčka s Ladislavom Chudíkom bude v piatok 3. júla o 12-tej hodine v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Legendárny umelec ešte ako mladý študent gymnázia v Kremnici navštevoval Hviezdoslavov samovzdelávací krúžok a rovnako účinkoval v ochotníckom divadle. Po maturite odišiel do Bratislavy, kde študoval slovenčinu a ruštinu, zároveň však aj herectvo na Hudobnej a dramatickej akadémii. V roku 1944 nastúpil ako elév do SND. Naposledy, ako najstarší člen Činohry, účinkoval v Tančiarni. Tri roky po príchode do SND mal za sebou už vyše 20 postáv.

Vo filme sa začal Ladislav Chudík objavovať v druhej polovici 60. rokov. Prvú hlavnú úlohu získal vo filme Kapitán Dabač (1959). Ako kapitána Dabača ho v roku 1960 pozvali na filmový festival do írskeho Corku, kde ho nominovali na hereckú cenu.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zrejme najznámejšou postavou, ktorú stvárnil, a to aj za hranicami bývalého Československa, ostane primár Sova zo seriálu Nemocnice na kraji města.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Ladislav Chudík bol neoddeliteľnou súčasťou takzvaných bratislavských pondelkov a Nedeľných chvíľok poézie. V archívoch Slovenskej televízie existuje približne 600 záznamov, na ktorých sa umelec tvorivo podieľal. Diváci si ho pamätajú aj ako dvorného recitátora Milana Rúfusa, ktorý mu k 75. narodeninám napísal báseň Kto berie tým, že dáva Ladislavovi Chudíkovi. K Chudíkovým obľúbeným autorom patrili aj Jaroslav Seifert, Ján Kostra či Miroslav Válek.

Okrem divadelnej a filmovej kariéry sa Ladislav Chudík venoval aj politike. Krátko po revolúcii sa stal ministrom kultúry, po čase sa však znova vrátil na javisko a za katedru na VŠMU v Bratislave.

Ladislav Chudík bol dva razy ženatý, dcéra jeho druhej ženy Aleny mu porodila vnuka Stanka. V roku 2005 mal vážne zdravotné problémy a prekonal niekoľko operácií. Dokázal sa však ešte postaviť z postele, rozlúčiť sa s Divadlom P. O. Hviezdoslava priamo na jeho doskách a stáť pri otvorení novej budovy SND.

Počas tohto obdobia nakrútil slovenský režisér Patrik Lančarič o Maestrovi dokument Ladislav Chudík. V roku 2007 dostal herec príležitosť zahrať si v pokračovaní Nemocnice na kraji města a český režisér Jan Hřebejk ho v roku 2009 obsadil do filmu Kawasakiho růže.

https://www.youtube.com/_B8PfrH8W_s

Ladislav Chudík sa stal v roku 1999 prvým držiteľom Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo, v roku 1998 mu zase prezident Michal Kováč udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

Zdroj: SITA, YouTube

Photo: denik.cz

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.