Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Máte domáce zvieratká? V období horúčav im doprajte viac vody a tieň!

Veľmi nebezpečné a život ohrozujúce je v lete nechávať domáce zvieratá zatvorené v aute na parkovisku.

Sloboda zvierat tvrdí, že zdravie a život domácich zvierat ovplyvňuje v týchto dňoch predovšetkým nedostatok vody a slnko!

Domácim zvieratám pomôže v prípade veľkých horúčav hlavne voda a tieň. Zvieratá by podľa Slobody zvierat mali mať neobmedzený prístup k čerstvej vode počas celého dňa i noci. Vo veľkých horúčavách je optimálne vodu vymieňať častejšie ako sme bežne zvyknutí, pretože sa rýchlo prehreje a navyše hrozí premnoženie baktérií. Misku je dobré raz denne riadne poumývať.

V prípade dlhšieho pobytu na slnku bez tieňa hrozí zvieratám úpal. Prejavuje sa najčastejšie zrýchleným a namáhavým dýchaním, neistou chôdzou a slabosťou zvieraťa. Ak sa včas neposkytne prvá pomoc, môžu sa dostaviť kŕče a dokonca zástava srdca. Zviera je treba v tomto prípade rýchlo dostať do tieňa, na hlavu a hrudník mu priložiť vrecká s ľadom alebo studené obklady, aby sa organizmus čo najrýchlejšie ochladil. Následne ho treba odviezť k veterinárovi.

Pozor na psy v aute!

Nebezpečná je tiež, hlavne v prípade psov, aj hrozba kolapsu. Ten, podobne ako u ľudí môže nastať, keď sa rozhorúčený pes rozhodne ochladiť v studenej vode.

Psom s kratšou srsťou hrozí tiež riziko spálenia sa. Pokiaľ vlastníte plemená bez srsti, je potrebné ich natierať ochranným krémom. U dlhosrstých plemien sa odporúča na leto srsť skrátiť.

Psom aj mačkám hrozí tiež popálenie labiek, hlavne pri chôdzi po rozpálenom betóne.

Veľmi nebezpečné je podľa Slobody zvierat nechávať domáce zvieratá zatvorené v aute na parkovisku. Aj v prípade pootvoreného okna môže už v priebehu desiatich minút vnútorná teplota dosiahnuť aj 60 stupňov, čo je pre psi aj mačky život ohrozujúci stav.

Počas horúčav sú ohrozené najmä zvieratá s chorobami srdca, obézne a staré zvieratá. Vysoké teploty im sťažujú dýchanie a srdcovú činnosť. Preto je podľa Slobody zvierat v lete viac ako inokedy dôležité kŕmiť ich ľahšou letnou stravou.

Zdroj: SITA

Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.