Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Je len jeden správny spôsob, ako sa môžete zbaviť kliešťa!

Odstraňovanie kliešťa by sa nemalo skončiť jeho udusením a rozmliaždením.

Prisatého kliešťa z tela najjednoduchšie odstránime za pomoci pinzety a čo najbližšie pri koži!

Podľa odborníkom je najlepšie ho vykývať, nie vytočiť. "V druhom prípade hrozí, že nedôjde k vybratiu hlavičky," upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Odstraňovanie kliešťa musí byť opatrné, dôležité je, aby sme ho nerozpučili a neudusili. "Preto si nemožno pomáhať vatou, nanášať na neho tekuté mydlo a olejové prípravky. Môže dôjsť k vyprázdneniu obsahu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša," informovala Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Po vytiahnutí kliešťa treba kožu na mieste prisatia vydezinfikovať prostriedkom s obsahom alkoholu alebo jódovou tinktúrou. "Ak rana po niekoľkých dňoch neustúpi, treba vyhľadať odbornú lekársku pomoc," uviedla Avdičová.

Pri kontrole oblečenia a tela by sa mali ľudia sústrediť na oblasť hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. U detí sa kliešť často nachádza na hlave vo vlasoch a za ušami.

Kliešte začínajú byť aktívne pri teplote od ôsmich do desiatich stupňov, ich výskyt je typický pre obdobie od apríla do októbra. Nachádzajú sa na celom Slovensku, nie všetky sú však nosičom vírusu, nakazené sú predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. V dôsledku oteplenia sa rozširujú do vyšších horských oblastí. Hygienici upozorňujú, že ľudia by si mali do prírody obliecť dlhé nohavice zapravené do ponožiek či tričká s dlhými rukávmi. Použiť treba aj repelent. Najistejšia ochrana je samozrejme očkovanie, ktoré však nie je hradené poisťovňou.

Zdroj: dobrenoviny.sk; Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.