Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Máte stredný vek? Cvičte!

Cvičenie vo vyššom veku ocení najmä náš mozog!

Cvičenie v strednom veku pomáha odvrátiť neskoršie zmenšenie objemu mozgu!

Tvrdia to americkí vedci. Udržiavanie kondície môže uchovať pamäť či ďalšie funkcie mozgu.

"Aktuálne zistenia naznačujú, že udržiavanie kardiovaskulárnej kondície v strednom veku môže o 20 rokov naštartovať mozog," priblížila autorka štúdie Qu Tian z amerického Národného inštitútu starnutia, ktorá viac ako desaťročie sledovala 146 zdravých dospelých.

Účastníci, ktorých vek na začiatku štúdie v roku 1994 predstavoval v priemere 69 rokov, absolvovali testovania počas aktivity na bežiacom páse. Vedci odhadli úroveň ich telesnej kondície, keď mali 50 rokov. Následne použili magnetickú rezonanciu na sledovanie zmien v ich mozgu. Ako ukázali výsledky, tí, čo mali v strednom veku lepšiu telesnú kondíciu, mali väčší objem mozgu v strednej spánkovej oblasti, ktorá zodpovedá za pamäť, jazyk a zrakový vnem. Vedci u nich zároveň zistili väčší objem bielej hmoty. Pritom, jeden z prvých symptómov Alzheimerovej choroby je práve zníženie jej objemu.

Hoci výsledky štúdie prinášajú dôkazy o prepojení fyzickej aktivity so zvýšeným objemom mozgu, podľa Sandry Bond Chapman z Centra pre zdravie mozgu na Texaskej univerzite štúdie, ako je aj táto, zvyknú zahŕňať zdravších a vzdelanejších ľudí, a teda je ťažké určiť, či by výsledky boli rovnaké pri širšej populácii. "Navyše, nie všetci ľudia docielia rovnakú úroveň kardiovaskulárnej kondície pri rovnakom cvičení a vedci si nie sú istí, ako kardiovaskulárna kondícia súvisí s kognitívnymi funkciami," upozornila Bond Chapman.

Zdroj: SITA; Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.