Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Budú sa dražiť pramene vlasov Mozarta a Beethovena!

Beethovenove vlasy predávajú spolu s pozvánkou na jeho pohreb, prameň Mozartových vlasov je súčasťou zlatého medailónu.

V Londýne sa dnes budú dražiť pramene vlasov rakúskeho hudobníka Wolfganga Amadea Mozarta a tiež nemeckého skladateľa Ludwiga van Beethovena!

Prameň Mozartových vlasov je súčasťou zlatého medailónu, vo vnútri ktorého sa nachádza aj lístok potvrdzujúci pravosť predmetu. Jeho odhadovaná cena sa pohybuje v rozpätí od 10-tisíc do 12-tisíc britských libier (v prepočte zhruba 14-tisíc až 16 900 eur). Prameň vlasov Mozarta dražili v Londýne aj v roku 2002, pričom nový majiteľ zaň vtedy zaplatil 38-tisíc libier.

Na predaj sú tentoraz aj vlasy Beethovena. Do dražby pôjdu spolu s pozvánkou na jeho pohreb. Hodnotu predmetov odhadli experti na 2 000 až 3 000 libier (asi 2 800 až 4 200 eur).

Rakúšan Wolfgang Amadeus Mozart je považovaný za jedného z najvýznamnejších svetových hudobníkov. Napísal viac ako 600 skladieb, medzi nimi napríklad Figarovu svadbu, Don Giovanniho či Čarovnú flautu. Zomrel ako 35-ročný.

Nemec Ludwig van Beethoven ovplyvnil hudbu 19. storočia. Napísal deväť symfónií, z ktorých zrejme najznámejšími sú 3. symfónia Es dur (Eroica), 5. symfónia C mol (Osudová), 6. symfónia F dur (Pastorálna) a 9. symfónia D mol s Ódou na radosť. Napísal jedinú operu Fidelio. V roku 1819 prišiel o sluch.

Zdroj: SITA; Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.