Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Vedci opäť analyzovali – tentoraz 50 rokov hudby!

Štúdia ukázala, že v rokoch 1960 až 2010 sa udiali 3 hudobné revolúcie!

Vedci v Londýne analyzovali 50 rokov popovej hudby!

Do štúdie, ktorú publikovali v magazíne Royal Society Open Science, zaradili viac ako 17-tisíc pesničiek, ktoré sa v rokoch 1960 až 2010 umiestnili v americkom singlovom rebríčku Billboard Hot 100!

Odborníci bránia súčasnú hudbu. Podľa nich neznie rovnako

Výsledok? Počas 50-tich sledovaných rokov sa udiali 3 hudobné revolúcie. Vedci taktiež odmietli tvrdenia, že súčasná popová hudba začína znieť rovnako.

"Je skutočne fascinujúce vidieť, ako sa menila pestrosť. Vieme totiž určiť, či sa rebríčky stali jednotvárnymi," uviedol Matthias Mauch z Queen Mary University of London. "Mnoho ľudí tvrdí, že hudba je čoraz horšia, no my sme nenašli nič také. V súčasnosti neexistuje trend pre kompozíciu, čiže hudobné zložky rebríčkov, ktorý by znamenal smerovanie k jednotvárnosti," doplnil vedec.

Tím výskumníkov analyzoval rôzne charakteristiky hudby – vrátane harmónie, zmeny akordov alebo farby tónu. Výsledky ukázali, že na začiatku 60. rokov 20. storočia sa z hudby začal vytrácať tzv. dominantný septakord typický pre džez alebo blues.

Rok 1964 podľa vedcov veľmi výrazne poznamenala invázia rockového zvuku anglických kapiel ako Beatles či Rolling Stones. Toto obdobie označili za prvú hudobnú revolúciu.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Druhá hudobná revolúcia sa uskutočnila o necelých 20 rokov neskôr, keď v hudbe začali dominovať celkom nové technológie, syntetizátory, samplere či bicie automaty.

Tretiu revolúciu spôsobila popularizácia rapu a hip-hopu. "Táto revolúcia bola najväčšia," upozornil Mauch. "V našej analýze bola významná, pretože sme sledovali harmóniu a rap a hip-hop harmóniu nepoužívajú. Dôraz sa kladie na hlas a rytmus. Toto bola skutočná revolúcia. Zrazu bolo možné mať popovú skladbu bez harmónie," vysvetlil vedec.

Vedci zaznamenali aj ďalšie zmeny v hudbe, ktoré síce nespôsobili revolúciu, no mali výrazný vplyv. Jednou z nich bolo určite aj zavedenie malého mollového septakordu prostredníctvom funku, soulu či diska v 70. rokoch. "Nespôsobili revolúciu, no tieto akordy sa predtým v hudbe neobjavili a odvtedy z nej nevymizli. Nové skladby ich stále a často používajú," priblížil Mauch. Naopak, v 80. rokoch podľa vedcov nastalo pre takzvaný arena rock obdobie jednotvárnosti. "Mnoho glam metalových či stadium rockových kapiel ako Bon Jovi či Bruce Spingsteen vstúpili do rebríčkov a mali v nich väčší podiel. A potom prišiel rap a hip-hop. Myslím, že hip-hop zachránil rebríčky," uviedol vedec.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: SITA; Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.