Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Jarné alergie – ako ich eliminovať?

Väčšina ľudí miluje jar. Slnko krásne svieti, príroda sa zelená, stromy a rastliny sú obsypané kvetmi. Neplatí to však o všetkých. Časť našej populácie na jar doslova trpí.

Ide o ľudí, ktorí trpia alergiami. Kým ostatní si užívajú prechádzky v prírode, alergici bojujú s upchatým nosom, podráždenou sliznicou a kýchaním.
Čo je alergia?
Alergia je chronická zápalová reakcia, ktorá sa prejavuje na koži a slizniciach. Telo týmto spôsobom reaguje na alergény, ktoré sa na jar nachádzajú v ovzduší. Väčšinou ide o zrniečka peľu (sú veľmi malé – cca 0,05 mm). Alergie, ktoré sú typické pre dané obdobie, sa nazývajú senné alergie – nádchy.

Ako sa alergia prejavuje? Senná nádcha väčšinou postihuje dýchacie cesty. Upchatý nos, kýchanie, opuch a slzenie očí, bolesť hrdla, ekzematické prejavy na koži. V spojení s nádchou môže tiež zaľahnúť v ušiach a môžete mať zhoršené videnie kvôli opuchu očí.

Ako alergie eliminovať? Každý alergik je alergický na niečo iné. Najskôr preto treba absolvovať vyšetrenie u imunoalergológa. Ten na základe testov zistí, ktoré alergény vášmu organizmu škodia a predpíše vhodné lieky (antihistaminiká), ktoré eliminujú príznaky alergie. V neposlednom rade je dôležité vyhýbať sa zisteným alergénom a riadiť sa kalendárom, ktorý nám pripomína, kedy sú ktoré alergény v najväčšom rozkvete. Ďalšou možnosťou je aplikácia imunoterapie prostredníctvom alergénových vakcín.

Čomu sa vyhýbať?

  • v tomto období čo najmenej vetrať – vyhnete sa tak vniknutiu alergénov do domácností
  • počas slnečných či veterných dní obmedziť prechádzky v prírode, radšej ísť na prechádzku po daždi, kedy je v ovzduší najmenej alergénov
  • ideálnym únikom je výlet do hôr, kde je vo vyšších polohách menej alergénov z rastlín
  • častejšie si v tomto období umývať vlasy, aby sme sa zbavili peľov, ktoré si prinesieme zvonku
  • sledovať peľový kalendár a riadiť sa ním
  • pravidelne navštevovať svojho imunoalergológa, ktorý vie najlepšie poradiť a predpísať vhodnú liečbu

Zdroj: KAMzaKRASOU.sk; Photo: pixabay.com

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.