Garantovaný dôchodok vrcholových športovcov sa bude pohybovať od 550 do 800 eur.
Medailisti z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier, ako aj zlatí majstri sveta a Európy budú mať garantovaný minimálny dôchodok od 550 do 800 eur!
Vyplýva to z návrhu zákona o príspevku športovému reprezentantovi, ktorý v stredu schválila vláda. Právnu normu predložili poslanci Smeru-SD Otto Brixi, Anton Martvoň, Dušan Čaplovič a Dušan Galis.
O príspevok budú môcť požiadať medailisti až po dovŕšení dôchodkového veku. Ak dôchodok reprezentačných športovcov bude nižší ako 550 až 800 eur, štát im ho dorovná; v prípade bronzových medailistov na úroveň 550 eur, strieborných olympionikov na 650 eur a zlatých víťazov na úroveň 800 eur.
Nárok na príspevok podľa zákona budú mať športovci umiestnení na prvej, druhej a tretej priečke na olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hrách a zlatí medailisti na majstrovstvách sveta alebo majstrovstvách Európy.
Vrcholoví reprezentanti vynakladajú podľa poslancov strany Smer-SD úsilie, aby dosiahli životné úspechy a ocenenia a nemajú preto dostatočný priestor venovať sa iným oblastiam, v ktorých by si zabezpečili peniaze potrebné na bežný život. "Chceme pomôcť udržať dôstojnú životnú úroveň vrcholovým športovcom na dôchodku, ktorí sa zaslúžili o prezentovanie dobrého mena Slovenska, respektíve niekdajšieho Československa v zahraničí," povedal Martvoň.
Návrh zákona predkladatelia považujú zároveň za prínos aj pre mladých ľudí, ktorí by takto mohli získať ešte väčšie odhodlanie venovať svoj život športovej oblasti, s následnou možnosťou reprezentovať Slovenskú republiku na medzinárodných športových podujatiach.
Ak športový reprezentant dosiahol viacero medailových ocenení, bude mať nárok len na jeden príspevok, a to v sume prislúchajúcej najvyššiemu medailovému oceneniu.
Zákon nadobudne účinnosť od 1. januára 2016.
Zdroj: SITA