Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Skupina Elán ponúkne v Holíči koncert na európskej úrovni!

S legendárnou formáciou, ktorá očakáva 100-tisícové publikum, si na letisku zaspieva aj mladá speváčka Lo Hrůzová.

Skupina Elán sa v týchto dňoch pripravuje na koncert, ktorý sa bude konať 20. júna na letisku v Holíči. Jej členovia si vybrali miesto, kde sa môžu stretnúť fanúšikovia zo Slovenska aj z Českej republiky a vytvoriť atmosféru pre výnimočný zážitok.

Podľa slov speváka a basgitaristu Joža Ráža sa ľudia majú na čo tešiť: "V Holíči ponúkneme prierez našej tvorby za ostatných 40 rokov, naše najväčšie hity, ale aj niečo z nového albumu. Koncert robíme s veľkým nasadením – dvanásť kamiónov, veľké množstvo svetiel, 160-tisíc wattová aparatúra a ďalšie veci, ktoré si šoubiznis vyžaduje. Ľudia sa môžu tešiť na šou na európskej úrovni. Urobíme všetko preto, aby sme sa spolu zabavili. Našich fanúšikov milujeme a dúfame, že všetko dobre dopadne," uviedol.

"Na naše koncerty chodí vždy toľko ľudí, koľko sa ich tam zmestí. Na letisko v Holíči sa zmestí 100-tisíc fanúšikov, tak dúfame, že sa ich toľko aj zíde," dodal hudobník, ktorý sa početného publika už nevie dočkať. "Publikum milujem, je to vynikajúci pocit, keď sa stretneme na koncerte a 100-tisíc ľudí sa začne radovať. Je to energia, ktorá sa nedá nijako inak získať. Potrebujem sa len nadýchnuť, vyjsť na pódium a keď ľudia začnú kričať, zrazu mám všetko, čo potrebujem. Oni mi dajú to najlepšie, ja im dám to najlepšie a to je to najkrajšie – keď si ľudia odovzdávajú dobré veci. Mne sa páči všade rovnako. Publikum je buď dobré alebo zlé, čo sa odvíja od toho, či je dobrá alebo zlá kapela. My máme dobré publikum," vyjadril sa.

Skladba pochádza z albumu Živých nás nedostanú: "Do programu sme zaradili aj trojčlennú dychovú sekciu, na čo sa teším, pretože dychy mám veľmi rád. Ako hostka vystúpi Lo Hrůzová, ktorá so mnou zaspieva skladbu Neodchádzaj. Ja som duetom nikdy nebol príliš naklonený. Mal som veľa ponúk, no nikdy sa mi do toho nechcelo. Lo som videl na zázname súťaže a hneď som pochopil, že bude správna voľba. Zatelefonoval som jej a spýtal som sa, či by so mnou chcela spolupracovať a ona súhlasila. Skladba sa nám podarila, z čoho sa veľmi radujem. Lo je vynikajúca speváčka. Ak by s ňou spolupracoval nejaký profesionál, môže jej pomôcť stať sa veľkou hviezdou," povedal 60-ročný rodák z Bratislavy, ktorý s Lo bude pracovať aj v budúcnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=BlNwiUWQJ4U

V roku 2016 plánuje s kapelou Elán tiež vydať nový album. Skúsený interpret mladšej kolegyni fandí, no priznal, že situácia na hudobnej scéne nie je priaznivá ani voči známym kapelám. "Našu hudbu milujeme. Zarábať si muzikou je v súčasnosti však veľmi ťažké. Nahráte album, ktorý stojí veľa peňazí, predáva sa len prvé tri dni, pretože potom to prevezmú piráti, ktorí majú dva roky super kšeft a my sa len pozeráme. Nezarobíme ani na náklady. Naše koncerty sú veľmi drahé, málokto si nás objedná, takže vystupujeme málo. Naše honoráre v tom však nehrajú žiadnu rolu, lebo dvanásť kamiónov, dva dni stavania pódia, zabezpečenie polície, zdravotníkov a podobne stojí veľké peniaze. Elán patrí medzi najúspešnejšie a najpopulárnejšie kapely, máme 26 platinových platní, mali by z nás byť teda milionári, ale nie sú," povedal s úsmevom Ráž.

Elán sa pred špeciálnym vystúpením v Holíči zastaví aj 1. mája v Třinci a 22. mája v Poprade, kde je podľa spevákových slov výborné publikum, na ktoré sa veľmi teší.

Kapela má na konte veľké množstvo hitov. O tom, aké skladby zaradí do programu, rozhodujú všetci členovia formácie, teda okrem Ráža aj Jano Baláž, Vašo Patejdl, Peter Farnbauer, Ľubo Horňák a Boris Brna. "V Eláne bola vždy absolútna demokracia a o všetkom rozhodujeme anonymným hlasovaním. Tak to vždy bolo a tak to aj vždy bude," vyhlásil frontman, ktorého obľúbené piesne sú Vymyslená či Dresy.

Jožo Ráž na návšteve v Rádiu Jemné

Muzikant tiež prezradil, že pred koncertmi majú všetci členovia zákaz pitia alkoholu. "Pred koncertom je zakázané piť alkohol, pretože to môže ovplyvniť samotné vystúpenie. Jeden pohárik na hlasivky je však povolený, pijeme keď tak až po koncerte," objasnil. Spevák legendárnej kapely je známy milovník whisky a cigár. Práve táto kombinácia mu spríjemňuje výnimočné chvíle, keď si pustí nahrávky obľúbených interpretov. "Hudbu celkovo veľmi nepočúvam. Raz za rok si pustím z vinylovej platne Chicago, zapálim si dobrú cigaru, nalejem si whisky a vtedy nič iné nepotrebujem. Hudbu robím preto, lebo som ju dostal od Boha a preto ju jednoducho musím robiť. Podobne ako lekár, ktorý lieči ľudí, pretože to musí robiť. Ja spievam, pretože to viem, pretože Boh to tak chce," povedal Jožo Ráž, ktorý je veľkým fanúšikom už zosnulého speváka kapely Queen Freddieho Mercuryho.

Zdroj: SITA

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.