Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Vieme, prečo sa psím očiam nedá odolať!

Podľa japonských vedcov pohľad do psích očí zvyšuje koncentráciu oxytocínu, ktorý hrá významnú úlohu pri emocionálnom zbližovaní.

Japonskí vedci prišli na to, prečo je pohľad do psích očí taký neodolateľný

Za všetko vraj môže hormón oxytocín, ktorý je predovšetkým známy ako látka, ktorá posilňuje puto medzi matkou a jej dieťaťom. Ako tiež uviedli, vzájomný pohľad do očí spôsoboval pozitívnu reakciu mozgu nielen u ľudí, ale aj u ich domácich miláčikov.

Vedci vykonali sériu experimentov, ktorých výsledky naznačujú, že medzi človekom a psami sa od čias, keď sa pes domestikoval, vyvinul vzájomný inštinktívny zbližovací mechanizmus. Za jeho fungovaním sa skrýva práve oxytocín, ktorý sa vytvára v hypotalame a vylučuje ho podmozgová žľaza čiže hypofýza.

"Oxytocín má množstvo pozitívnych vplyvov na ľudskú fyziológiu a psychiku," uviedol Takefumi Kikusui z Azabu University v japonskom meste Sagamihara.

Oxytocín hrá napríklad úlohu pri emocionálnom zbližovaní, materskom správaní, narodení dieťaťa, dojčení, sexuálnom vzrušení a iných funkciách.

V jednom z pokusov umiestnili výskumníci do jednej miestnosti 30 psov a ich majiteľov. Vedci sledovali ich interakcie a následne merali koncentráciu oxytocínu v moči. U psíčkarov, ktorí mali so svojimi miláčikmi intenzívny očný kontakt v prvých piatich minútach alebo veľmi častý očný kontakt, namerali silný nárast koncentrácie hormónu. Rovnaké zvýšenie koncentrácie oxytocínu v moči mali aj domáce zvieratá. Podľa Kikusuiho to však mohli spôsobiť aj dotyky. Keď však vedci nahradili psy vlkmi, nárast koncentrácie oxytocínu nenastal, aj napriek tomu, že ľudia sa o vlky starali.

V druhom pokuse výskumníci nastriekali oxytocín psom do nosných dierok a potom ich pustili za majiteľmi, ale aj neznámymi ľuďmi. U sučiek a ich majiteľov to spôsobilo zvýšenú frekvenciu očného kontaktu. Testy zároveň potvrdili nárast koncentrácie oxytocínu v moči ľudí. Vedci zatiaľ nevedia vysvetliť, prečo podobná reakcia nenastala u psích samcov. "Verím, že medzi majiteľmi a psami existuje pevné puto," priblížil Kikusui. Mám troch pudlov a mám s nimi silné puto. Sám som sa zúčastnil na experimente a úroveň oxytocínu sa u mňa zvýšila po pohľade do ich očí, približne o tristo percent," doplnil vedec. Do experimentov výskumníci zapojili psy rôznych plemien i veku.

Zdroj: SITA

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.