Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Výhoda pre ľudí s nadváhou: Majú nižšie riziko vzniku demencie!

Do roku 2050 by demenciou mohlo trpieť celosvetovo až 135-miliónov ľudí!

Ľudia s nadváhou a obezitou majú nižšie riziko vzniku demencie!

Vyplýva to z rozsiahlej štúdie londýnskych vedcov, ktorí skúmali záznamy takmer dvoch miliónov obyvateľov Veľkej Británie. Všetci účastníci a účastníčky mali viac ako 40 rokov, pričom záznamy o ich BMI (Body Mass Index – Index telesnej hmotnosti) pochádzali z rokov 1992 až 2007.

Demencia je choroba, na ktorú súčasná medicína nepozná liek

Podľa odhadov by touto chorobou do roku 2050 mohlo trpieť celosvetovo až 135 miliónov ľudí. Organizácie, ktoré sa venujú pacientom s týmto ochorením, odporúčajú ako prevenciu vyvarovať sa fajčenia, cvičiť a prijímať vyváženú stravu.

Spomínaná štúdia pritom ukázala, že v porovnaní s ľuďmi s optimálnou váhou je až 39% ľudí s podváhou náchylnejších na vznik demencie. U účastníkov a účastníčok s nadváhou je naopak riziko vzniku demencie nižšie o 18% a u obéznych ľudí je to až 24%. „Áno, je to prekvapenie. Na tom pozorovaní je kontroverzné to, že ľudia s nadváhou a obezitou majú nižšie riziko vzniku demencie ako ľudia s optimálnym, zdravým indexom telesnej hmotnosti. To odporuje mnohým doterajším štúdiám, ak ich však porovnáme s naším výskumom, prekoná ich rozsahom aj precíznosťou,“ vyjadril sa pre BBC News vedúci výskumu Nawab Qizilbash.

To, prečo sú ľudia s vyšším BMI menej náchylní na vznik demencie, vedci zatiaľ nevedia určiť so stopercentnou presnosťou. Predpokladajú, že túto chorobu spôsobuje nedostatok vitamínov D a E, pričom ľuďom s vyššou hmotnosťou málokedy chýbajú. Doktor Qizilbash však varuje, že ľudia by sa nemali zmierovať s tým, že majú niekoľko kilogramov navyše len preto, že poukázali na súvis medzi nadváhou a demenciou. Nadváha a obezita totiž prispievajú aj k vzniku ochorení, akými sú napríklad cukrovka, mŕtvica či niektoré druhy rakoviny. „Aj keď sa môže zdať, že poskytujú určitú ochranu, nemusíte žiť dostatočne dlho, aby ste z tohto benefitu dokázali ťažiť aj vy,“ uzavrel Qizilbash.

Zdroj: SITA

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.