Počúvať
Hity vášho života
Rádio Melody

Nízki ľudia by si mali na srdce dávať väčší pozor!

Každých ďalších 6,35 centimetra výšky znižuje pravdepodobnosť zlyhania srdca o 13,5 percenta!

Nižší ľudia čelia vyššiemu riziku srdcového infarktu

Informovali o tom vedci z Univerzity v Leicesteri. Počas výskumu, ktorý zahŕňal vzorku 200-tisíc ľudí, objavili časti DNA, ktoré určujú výšku tela a zároveň zdravotný stav srdca.

Hypotéza, že výška hrá dôležitú úlohu pri zdraví srdca, sa vo vedeckých kruhoch po prvý raz objavila pred viac ako 50 rokmi. Vedci však nedokázali určiť skutočnú spojitosť medzi týmito vlastnosťami. To sa podarilo až novému výskumu, pričom jeho autori tvrdia, že príčina leží v ľudskej DNA. Výsledky ďalej ukázali, že každých ďalších 6,35 centimetra znižuje riziko choroby srdca o 13,5 percenta.

Človek vysoký cca 183 centimetrov má tak o 64% nižšiu pravdepodobnosť zlyhania srdca ako ten s výškou 152,4 centimetra. "V kontexte najväčších rizikových faktorov je to málo, pretože fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť o 200 až 300 percent. No nejde o nič nepatrné," uviedol pre BBC News Nilesh Samani z Univerzity v Leicesteri. "Neznamená to, že nižší ľudia musia vykonať väčšie opatrenia. Ak máte 1,85 metra stále musíte skoncovať s fajčením," dodal vedec. "Táto štúdia nenaznačuje, že nízki ľudia by sa mali prehnane obávať o svoje zdravie a že lekári by sa mali sústrediť na nižších pacientov," vyjadril sa k štúdii Peter Weissberg z British Heart Foundation. "Každý, bez ohľadu na výšku, by mal urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby znížil riziko budúcich ochorení srdca, a to zdravou stravou, pravidelným cvičením a nefajčením," doplnil.

Zdroj: SITA

Mobilná aplikácia rádia Melody

Rádio Melody a hity tvojho života aj v mobile! Aplikácia obsahuje možnosť "castovania" cez Google Chromecast.